Start Planning
Den boje za svobodu a demokracii

Den boje za svobodu a demokracii 2024, 2025 a 2026

Den boje za svobodu a demokracii je v České republice státním svátkem. Každý rok si lidé 17. listopadu připomínají dvě specifické události, kterými si česká společnost musela projít, aby dospěla ve svobodný a demokratický národ. Celkově jde o čas, kdy mají být připomenuty problémy z minulosti a jde o jeden z nejvýznamnějších českých svátků.

RokDatumDenStátní svátky
202417. listopaduneděleDen boje za svobodu a demokracii
202517. listopadupondělíDen boje za svobodu a demokracii
202617. listopaduúterýDen boje za svobodu a demokracii
Pro data z předchozích let přejděte dolů na konec stránky.

Původní událostí z 17. listopadu byly studentské demonstrace v roce 1939, které vyjadřovaly nesouhlas s nacistickou okupací Československa. Tehdy byl zastřelen student Jan Opletal, který zemřel 11. listopadu. Jeho pohřeb se konal 15. listopadu, šlo však o možnost dalších demonstrací. 17. listopadu již byly tisíce odpůrců. Odpovědí nacistické policie bylo zastřelení devíti vůdců a poslání 1 200 protestujících do koncentračních táborů. Všechny české vysoké školy byly na tři roky zavřeny.

Při 50. výročí původní demonstrace, dne 17. listopadu 1989, čeští studenti opět protestovali proti útlaku. Tentokrát šlo o komunistickou vládu Československa, kterou podporoval Sovětský svaz. Protesty rostly, zasahovala policie. Proti studentům použila policie násilí. To však vyvolalo pouze větší odpor. 20. listopadu dosáhl počet protestujících půl milionu. Komunistická vláda se konečně vzdala masivnímu odporu veřejnosti a povolila demokratické změny. Na Národní třídě, kde policie začala mlátit protestující, je možné vidět bronzovou desku, která připomíná statečnost studentů, kteří vedli revoluci, dnes známou pod názvem „Sametová revoluce.“

První demonstrace se během Sametové revoluce konaly vlastně v Bratislavě na Slovensku, ale rychle se rozšířily do Prahy. Ačkoli se Československo v roce 1993 rozdělilo na dva samostatné státy, na Českou republiku a Slovensko, obě země si ponechaly 17. listopad jako státní svátek. Zároveň je tento den Dnem studentstva, kdy se připomínají původní události z roku 1939 z Prahy.

Předchozí roky

RokDatumDenStátní svátky
202317. listopadupátekDen boje za svobodu a demokracii
202217. listopadučtvrtekDen boje za svobodu a demokracii