Start Planning
Velikonoce

Velikonoce 2025 a 2026

Oslavy Velikonoc v České republice jsou založeny na křesťanských tradicích. Ale v dnešních dobách už se slaví méně a méně, protože věřících ubývá. Jak Velký pátek, tak i Velikonoční pondělí jsou státními svátky.

RokDatumDenStátní svátky
202518. dubnapátekVelký pátek
21. dubnapondělíVelikonoční pondělí
20263. dubnapátekVelký pátek
6. dubnapondělíVelikonoční pondělí
Pro data z předchozích let přejděte dolů na konec stránky.

Během komunistické éry byly oslavy Velikonoc potlačovány a povoleno bylo pouze oslavovat přicházející jaro. Od roku 1989 jsou si lidé opět více vědomi velikonočních tradic, které vycházejí z křesťanských zvyklostí. Svátky však jsou slaveny opravdu spíše pohansky, ale i tak existuje spousta českých velikonočních tradic, které stojí za zmínku.

Nejtypičtějším symbolem českých Velikonoc je určitě barvení a zdobení velikonočních vajíček. Velmi ozdobená vajíčka se nazývají “kraslice,” jejich vytvoření je opravdu umění a jsou potřeba patřičné schopnosti. Často se na kraslicích vyskytují geometrické útvary, ale i květiny či sněhové vločky. Kromě barev jsou používány i další látky, například: včelí vosk, kousky cibule, sláma a nálepky.

Další českou tradicí je pletení takzvaných pomlázek z vrbových proutků. Vrbové proutí se považovalo za zdroj zdraví a mládí. Dodnes proutím chlapci symbolicky vyšlehají nohy mladých dívek. Chlapci chodí skrze město na koledu každé Velikonoční pondělí.

Předchozí roky

RokDatumDenStátní svátky
202429. březnapátekVelký pátek
1. dubnapondělíVelikonoční pondělí
20237. dubnapátekVelký pátek
10. dubnapondělíVelikonoční pondělí