Start Planning
Velikonoce

Velikonoce 2020 a 2021

Oslavy Velikonoc v České republice jsou založeny na křesťanských tradicích. Ale v dnešních dobách už se slaví méně a méně, protože věřících ubývá. Jak Velký pátek, tak i Velikonoční pondělí jsou státními svátky.

RokDatumDenStátní svátky
202010. dubnapátekVelký pátek
13. dubnapondělíVelikonoční pondělí
20212. dubnapátekVelký pátek
5. dubnapondělíVelikonoční pondělí

Během komunistické éry byly oslavy Velikonoc potlačovány a povoleno bylo pouze oslavovat přicházející jaro. Od roku 1989 jsou si lidé opět více vědomi velikonočních tradic, které vycházejí z křesťanských zvyklostí. Svátky však jsou slaveny opravdu spíše pohansky, ale i tak existuje spousta českých velikonočních tradic, které stojí za zmínku.

Nejtypičtějším symbolem českých Velikonoc je určitě barvení a zdobení velikonočních vajíček. Velmi ozdobená vajíčka se nazývají “kraslice,” jejich vytvoření je opravdu umění a jsou potřeba patřičné schopnosti. Často se na kraslicích vyskytují geometrické útvary, ale i květiny či sněhové vločky. Kromě barev jsou používány i další látky, například: včelí vosk, kousky cibule, sláma a nálepky.

Další českou tradicí je pletení takzvaných pomlázek z vrbových proutků. Vrbové proutí se považovalo za zdroj zdraví a mládí. Dodnes proutím chlapci symbolicky vyšlehají nohy mladých dívek. Chlapci chodí skrze město na koledu každé Velikonoční pondělí.

Accept