Start Planning
Den nezávislosti

Den nezávislosti 2024, 2025 a 2026

„Den nezávislosti“ je v České republice 28. října. Jde o státní svátek, kdy se připomíná vyhlášení nezávislosti na Rakousko-Uherské monarchii.

RokDatumDenStátní svátky
202428. říjnapondělíVznik samostatného československého státu
202528. říjnaúterýVznik samostatného československého státu
202628. říjnastředuVznik samostatného československého státu
Pro data z předchozích let přejděte dolů na konec stránky.

Habsburkové ovládali celý region Rakousko-Uherska až do konce první světové války. Snahy o větší autonomii Čechů však bylo možné zaznamenat mnohem dříve než při pádu Rakouska-Uherska ke konci války.

Čech Tomáš Masaryk vedl v exilu kroky, které se snažily o osamostatnění od Rakousko-Uherska během první světové války a v roce 1916 založil Československou národní radu. V lednu 1918 se rozšířily snahy o osamostatnění až do samostatného Česka. Odpůrci začali zadržovat zásobování rakouských vojáků na frontě. A vzhledem k tomu, že většina obilí se pěstovala v Čechách, šlo o velký problém. Konečně, dne 28. října 2018, dva týdny před koncem války, byla vyhlášena nezávislost na Václavském náměstí v Praze. Vznikl tak nový nástupnický stát z rozpadající se Rakousko-Uherské monarchie.

28. říjen se později stal datem i dalších národních událostí, jako například protestů studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 a též je spojován se Sametovou revolucí při pádu komunistického režimu. Jde spíše o den českého patriotismu než pouze o oslavu nezávislosti na Rakousko-Uhersku po první světové válce.

Předchozí roky

RokDatumDenStátní svátky
202328. říjnasobotuVznik samostatného československého státu
202228. říjnapátekVznik samostatného československého státu