Start Planning
Cyrila a Metoděje

Cyrila a Metoděje 2024, 2025 a 2026

Den příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje oslavuje dva Řeky, kteří na Velkou Moravu přinesli křesťanství. Je jim též připisována zásluha za vytvoření liturgického staroslověnského jazyka. Údajně též vytvořili abecedu zvanou hlaholice. Tento jazyk použili k přeložení Bible. Svátek se slaví 5. července a je státním svátkem.

RokDatumDenStátní svátky
20245. červencepátekCyrila a Metoděje
20255. červencesobotuCyrila a Metoděje
20265. červenceneděleCyrila a Metoděje
Pro data z předchozích let přejděte dolů na konec stránky.

Den „svatých bratrů“ byl oslavován už od 11. století národy, které bratři evangelizovali. V České republice se původně tento svátek slavil 9. března, ale papež Pius IX datum změnil na 5. července. Na bratry se v České republice pohlíží jako na svaté.

Bratři vytvořili jazyk, aby mohli přeložit Bibli a další náboženské texty. Jde o předchůdce cyrilice, která se používá jako abeceda ve více než 50 jazycích a je pojmenována po Cyrilovi. Předpokládá se, že cyrilici vytvořili studenti svatého Cyrila, aby nahradili hlaholici. Abecedu pojmenovali jako cyrilice na počest svatého Cyrila.

Hlaholice se používala až do 12. století, dokud nezmizela z psaných textů. V Chorvatsku se používala za náboženskými účely až do 19. století, ačkoli tato verze měla méně písmen a tvary písmen byly ostřejší.

Předchozí roky

RokDatumDenStátní svátky
20235. červencestředuCyrila a Metoděje
20225. červenceúterýCyrila a Metoděje