Start Planning
Den české státnosti

Den české státnosti 2024, 2025 a 2026

Den české státnosti se v České republice slaví 28. září. Též je znám jako den svatého Václava. Václav byl český kníže, který se narodil v Praze okolo roku 907 našeho letopočtu. Byl však zavražděn 28. září 935. Tento den je též dnem oslav v katolických a ortodoxních církvích.

RokDatumDenStátní svátky
202428. zářísobotuDen české státnosti
202528. záříneděleDen české státnosti
202628. zářípondělíDen české státnosti
Pro data z předchozích let přejděte dolů na konec stránky.

Václav, křesťan v pohanském prostředí, byl znám jako vládce, který vládl odvážně, důstojně a zbožně. Toto bylo důvodem, proč mu císař Svaté říše římské, Otto I (912–973), posmrtně udělil titul král – nyní je oslavován v písni „Dobrý král Václav“.

Václav je svatý patron České republiky, včetně Čech a Prahy. V den státního svátku, 28. září, uděluje prezident na Pražském hradě Medaili svatého Václava těm, kteří se významně zasloužili o Českou republiku.

Tento den je kombinací státnických oslav a náboženských služeb. Den je kombinací státních slavností a náboženských shromáždění. Večer předtím se zastaví poutě u pozůstatku klenu sv. Václava v bazilice sv. Václava ve městě Staré Boleslavi, kde byl zavražděn. Hradní stráže Pražského hradu jej doprovázejí a je to slavnostní a velkolepá záležitost.

Často se 28. září konají i další události, například koncerty a tance, které zdůrazňují význam české státnosti a svatého Václava.

Předchozí roky

RokDatumDenStátní svátky
202328. záříčtvrtekDen české státnosti
202228. zářístředuDen české státnosti